Zase po týdnu vás všechny zdravíme.

Jistě už všichni víte, že jsou tady Velikonoce – svátky jara. Po zimě je uklizeno, zdobí se vajíčka, pletou se pomlázky, velikonoční zajíček naděluje. I když letos, bohužel, opět nemůžou kluci chodit klepat ani koledovat, pojďte si s námi Velikonoce co nejvíce užít. Máme tu pro vás několik úkolů spojených s Velikonocemi.

 

 1. Pečený beránek už pomalu odpočívá na stole a pyšní se velikonoční výzdobou. Maminka ho obložila veselými kraslicemi. Rodiče, nakreslete dětem do řady devět vajíček tak, aby se vešly na formát A4 na šířku.Dítě si připraví pastelky a můžeme začít. Kontrolujte dětem jejich správný úchop. Počítáme zleva směrem do prava tak, jak se postupuje u čtení.
 • Dole v rohu se podepiš
 • Žlutou pastelkou vybarvi vajíčko uprostřed řady.
 • Červenou pastelkou vybarvi první vajíčko. (vlevo)
 • Zelenou pastelkou vybarvi poslední vajíčko.
 • Modrou pastelkou vybarvi vajíčko hned před žlutým vajíčkem.
 • Oranžovou pastelkou vybarvi vajíčko hned za červeným vajíčkem.
 • Fialovou pastelkou vybarvi předposlední vajíčko.
 • Hnědou pastelkou vybarvi vajíčko hned za žlutým vajíčkem.
 • Růžovou pastelkou vybarvi vajíčko mezi hnědým a fialovým vajíčkem.
 • Poslední vajíčko zůstane bílé. Zkus několika způsoby celou větou popsat, kde se nachází (Je třetí, je vedle, je mezi). Rodiče vydržte a neraďte. Na co si děti samy přijdou, je pro ně zásadní. Dá jim to možná práci, ale o to větší bude výsledná radost.

Tento úkol byl hodně těžký, ale jste šikovní předškoláci a určitě jste ho bez chybičky zvládli.

 

 1. Pojďme se teď trochu protáhnout.
 • Kutálej se jako vajíčko (válení sudů).
 • Kolébej se jako kolébka dozadu. Správné provedení zde https://www.youtube.com/watch?v=CDONegObYPE
 • Skákej jako velikonoční zajíček (snožmo).
 • Choď jako kuřátko (v dřepu, prsty na ramena, mávat křidélky).
 • Choď jako beránek (po čtyřek s nataženými končetinami).

 

 1. Beránek napíná ouška. Zdá se mu totiž, že z venku něco zaslechl. No tedy!… Včelky bzučí se čmeláky nové hádanky. Zkuste si s rodiči také dávat hádanky. Bude to určitě velká zábava. Děti si hádanky moc rády vymýšlí. Nemusí to být ty klasické veršované (Běhá to okolo chalupy, dělá to cupity dupity. – déšť) Střídejte se. Jendou dítě vymýšlí, jednou hádá. Stačí i jednoduché. (Např. Je to sladké a vyrábí to včely. – med) Rozvíjí se tím kreativita, schopnost pojmenovávat, schopnost zobecňovat, schopnost najít hlavní znak toho, co chci popsat. A navíc je to prostě zábava.

 

 1. A co by to bylo za Velikonoce, kdybychom si neozdobili vajíčko. Vyfoukněte, prosím, dětem vajíčko. Půjde lépe zdobit, když je provléknete na špejli a z obou stran upevníte kouskem modelíny. Zdobit můžete temperou, fixou, voskovkou, vlnou. Fantazii se meze nekladou. Budeme se opět těšit na fotky.

 

 1. Čekání na Velikonoce si můžete zpříjemnit shlédnutím velikonočního dílu naší oblíbené Chaloupky na vršku. https://www.youtube.com/watch?v=nW7iVeLfuYc
 • Všimni si, kolika různými způsoby uměli kluci velcí i malí koledovat.
 • Srovnej, jak se zvyky dodržovaly dříve a dnes.
 • Proč Apolenka schovala pomlázky?
 • Z čeho kluci pomlázky pletli?
 • Vzpomeneš si, jak se jmenovalo velikonoční pečivo, které je zatočené jako had?

 

Až se sejdeme ve školce, těšíme se, že porovnáme obrázky, jak komu rostl hrášek ze druhého týdne distanční výuky.

 

Užijte si Velikonoce a moc už se na vás všechny těšíme!